MERLOT IN ITALIE – Friulië was de eerste Italiaanse regio met de merlot-druif

Het is algemeen bekend dat de Merlot-druif en daarmee de Merlot-wijn afkomstig is uit Frankrijk. Deze druif is ook wijdverbreid over de rest van de wereld en ook in Italië een populaire wijn. Gewoon overgewaaid?

Bij toeval stuitten wij op de historie van de Merlot druif in Italië. Bij wijnhuis Arcania (lees hier meer over ons bezoek) troffen we één van de eigenaren Giovanni Morelli De Rossi. Hij vertelde ons het verhaal dat zijn voorouders betrokken waren bij de import van de Merlot-wijnranken in Italië en wel in ‘onze’ regio Friulië (Friuli Venezia Giulia).

oenoloog/vinoloog Federico Mattiussi – Giovanni Morelli – Sjaak Verweij

In 1880 de eerste Merlot in Italië

De Merlot komt, net als zijn neven Cabernet Franc en Cabernet Sauvignon, uit de Gironde (Bordeaux). Hij werd in 1880 naar Italië gehaald door senator Pecile en de Graaf van Brazza, vanwaar hij zich vervolgens verspreidde binnen de regio Friulië om vervolgens richting de Veneto te gaan. In 1896 presenteerde graaf Savorgnan di Brazza de eerste Merlot-wijn op de Cividale-tentoonstelling en behaalde daarmee de gouden medaille. In Friulië werden de eerste ‘cantine’ gebouwd in San Giorgio della Richinvelda (de gemeente waar Pim Fortuyn zijn huis Rocca Jacoba had) en Fagagna, het hoofdkwartier van de bedrijven van senator Pecile.

Een andere opmerkelijke ontwikkeling die de Merlot druif doormaakte is te danken aan de academicus en wijnstokspecialist Giuseppe Morelli de Rossi, de overgrootvader van de Giovanni Morelli die wij gesproken hebben.

De overvloedige productie en de kwaliteit van de wijn maakten de weg vrij voor een algemene verspreiding over het hele nationale grondgebied, zozeer zelfs dat de Merlot-druif al in 1903 werd verbouwd in Piëmonte, Lombardije, Veneto, Emilia, Toscane, Lazio en hier en daar zelfs in Zuid Italië.

Het zit in de genen…

Niet alleen de overgrootvader van Giovanni Morelli was betrokken bij de ontwikkeling van de Merlot druif, ook hijzelf draagt z’n steentje bij. Als universitair docent is hij betrokken bij de verdere ontwikkeling met name om de Merlot druif resistent te maken tegen allerlei ziektes. Zijn overgrootvader vocht al tegen de phylloxera-schimmelziekte, maar er liggen meer gevaren om de hoek. De phylloxera-schimmelziekte is het eerst ontstaan in de Verenigde Staten. Echter, door deze ziekte werden de wijnranken telkens meer resistent tegen deze ziekte. De Franse, maar ook de Italiaanse wijnboeren zijn niet erg gecharmeerd van de overzeese Merlot wijn, maar gebruiken wel het resistente wortelgedeelte van de Amerikaanse planten en enten daar vervolgens de Europese variant op. Twee vliegen in één klap: wortels die resistent zijn tegen de ziekte die druiven voortbrengen waarvan goede wijn te maken is. Door o.a. de klimaatverandering probeert universitair docent en onderzoeker Giovanni Morelli de Merlot druif mede resistenter te maken tegen zowel lage alsmede hoge temperaturen met vaak bijgaande droogte.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.