We willen het allemaal meemaken, maar het wordt soms wel erg veel…... Laatst hadden we weer zo’n zondag. Eerst een ‘pranzo’ (middageten) ter ere van de 60e verjaardag van een…
Marlet, de geëmancipeerde wijn van Vitas
Cantine Aperte: zaterdag en zondag Open Huis bij de wijnboeren
We hadden eigenlijk alleen de zondag gereserveerd om wijnhuizen te bezoeken, echter na 80 vierkante meter terras bij ons ‘huis van oranje’ in Pertegada afspuiten met de hoge drukspuit, vonden we het welletjes en zijn we ‘en route’ gegaan. Prachtig helder weer en een fijne temperatuur (26 graden) om iets te gaan bezichtigen.
Op weg naar wijnhuis Villa Vitas (DOC Aquileia) in het magnifieke en unieke antieke dorpje Strassoldo dat met zijn beneden-& bovenkasteel (kluwen van burchten) een bijzondere plek op de monumentenlijst van Noord-Italië heeft weten te veroveren. Wat wil je als in vroegere eeuwen de grafelijke familie Strassoldo goed gelieerd was met de Habsburgse keizer. De enorm bekende veldmaarschalk Radetzky (waarnaar de nog bekendere mars is genoemd) trouwde hier zijn vrouw, een van de gravinnen van dit geslacht. (klik hier voor onze blog over Strassoldo)
Precies tegenover de ingang van dit kastelencomplex ligt het palazzo van de evenzeer adellijke familie Vitas. Al enkele honderden jaren zijn zij de bewoners van dit enorme complex, echter ‘pas’ sinds 1907 maken ze wijnen.
Zoals in vele ‘gegoede’ Italiaanse families die wijn produceren zie je dat het allemaal gestudeerde ‘koppen’ zijn die strategisch met hun product omgaan. De huidige eigenaar, zoon van Romano, Roberto Vitas, is econoom en voert – samen met eonoloog Andrea Pittana – om de markt goed te bedienen 3 ‘lijnen’ wijnen. Allemaal goed drinkbaar echter oplopend in kwaliteit en prijs.
Glas om de nek
We kochten bij gastvrouw Mara, die heel goed Duits sprak en levendig met een groep Oostenrijkers aan het praten was, onze glazen. Ter verduidelijking: je betaalt voor het weekend een eenmalige bijdrage voor de glazen voor 5 of 6 Euro, waarvan een groot deel naar Unicef gaat. Je hangt het glas in een buideltje, dat je erbij krijgt, om je nek en kunt vervolgens het hele weekend wijnen proeven bij de wijnhuizen die meedoen aan Cantine Aperte.
Wij konden aansluiten bij de groep Oostenrijkers met de wijnproeverij in combinatie met verschillende kaassoorten echter Mara bleek toch de eigenaar gebeld te hebben toen ze hoorde dat wij journalisten waren. Roberto ontving ons allervriendelijkst. We kregen een persoonlijke toelichting en hij vertelde ons van zijn familie. Al enkele honderden jaren voert men het beleid dat de eerste zoon vernoemd wordt naar de opa. Zijn opa heette Roberto, zijn vader Romano, hij Roberto en zijn zoon weer Romano. En telkens wordt er ook een wijn naar deze mannen genoemd.
Dochter laat van zich horen
Reden voor zijn blonde doch pittige dochter om een duidelijk protest te laten horen: “Wat is dit een ouderwetse flauwekul! Ik wil een ook een wijn naar mij genoemd hebben”, zo schijnt zij op 9 jarige leeftijd uitgeroepen te hebben. Dus heeft papa een werkelijk sublieme witte wijn gecreëerd uit 3 druivensoorten met de naam Marlet, de samenvoeging van haar naam Maria-Letizia. Een bijzonder elegante wijn, mooie kleur en diepe smaak zonder dat de houtlagering overheerst. Precies goed. De Chardonnay maakt de wijn rond van smaak. De Malvasia geeft wat fruit aan de wijn terwijl de wijn de frisheid krijgt door klein deel Sauvignon, zonder dat je deze druif ruikt. Echt geweldig en doet ook recht aan de ontpoppende schoonheid van de blonde dochter die nu een beugel draagt om straks de Italiaanse mannen het hoofd op hol te brengen.
We waren verrukt over deze ervaring bij wijnhuis Vitas. Persoonlijk vonden wij de Traminer minder verrassend dan wij hoopten. Echter de rondborstige, volle en rijpe ‘Rosso Vigneto Romano’ was daarentegen bijzonder de moeite waard om te proeven. Echt een wijn waar Nederlanders en Belgen zeker van houden in combinatie van een lekker stuk gegrild vlees.
Grazie a Mara, Roberto per la bella visità.
Heb je belangstelling voor de wijnen van Villa Vita, neem dan gerust contact met ons op.








